Dla zwiedzających

W 2023 r. Muzeum KL Plaszow zrealizowało upamiętnienie w obszarze miejsca pamięci KL Plaszow. W ramach przeprowadzonych prac oznaczone zostały granice dwóch cmentarzy żydowskich, uczytelniono historyczne drogi obozowe, a plac apelowy otoczony został żwirową opaską. Dostęp do wyżej położonych obszarów umożliwiają trzy ciągi schodów terenowych. Przy siedmiu głównych wejściach na teren miejsca pamięci KL Plaszow ulokowano tablice z regulaminem określającym zasady obowiązujące na terenie muzeum.

Historyczny komentarz przekazuje odwiedzającym wystawa „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez” wraz z uzupełniającymi ją punktami terenowymi i oknami archeologicznymi.

Na terenie miejsca pamięci znajduje się także siedem pomników będących częścią upamiętnienia KL Plaszow.

MENU

Oprowadzania z przewodnikiem

Od marca 2024 r. na terenie miejsca pamięci KL Plaszow znajduje się nowa wystawa plenerowa „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”.

Ekspozycja składa się z 14 nośników z materiałami w językach: polskim, angielskim i hebrajskim. Treści obecne na wystawie są uzupełnione przez 41 punktów terenowych i 3 okna archeologiczne.
Wystawa przedstawia historię byłego niemieckiego nazistowskiego obozu pracy i koncentracyjnego Plaszow (1943–1945).

Tablice wystawowe umieszczone w najważniejszych miejscach na terenie poobozowym układają się w opowieść o historii byłego obozu.

Plansze tworzące wystawę pokazują historyczne zdjęcie lotnicze z 1944 r., obszary szpitalny i gospodarczy, baraki dla kobiet i Kinderheim, cmentarze żydowskie, miejsca egzekucji i masowe groby, teren obozu pracy wychowawczej dla Polaków, plac apelowy, kamieniołom i obszar przemysłowy obozu. Nad kamieniołomem w okolicy Szarego Domu znajduje się tablica z panoramą złożoną z historycznych zdjęć pokazujących obszar mieszkalny i administracyjny obozu w 1944 r. 

Wystawa powstała na podstawie materiałów historycznych: relacji byłych więźniów i fotografii wykonanych w czasie funkcjonowania KL Plaszow. Materiały te są uzupełnione przez komentarz historyczny oraz dwie mapy. Pierwsza określa lokalizację obszaru, do którego odnosi się dany opis, druga – miejsce, w którym aktualnie znajduje się odwiedzający teren poobozowy.

W następnych latach treści obecne w terenie będą wzbogacone informacjami dostępnymi za pośrednictwem audioprzewodników.
41 punktów terenowych usytuowanych jest w sąsiedztwie zachowanych reliktów architektury obozowej. Dzięki nim możliwe jest ulokowanie w przestrzeni poobozowej budynków i obiektów istotnych dla historii KL Plaszow. Dodatkowo 3 okna archeologiczne pokazują, że pod powierzchnią darni wciąż obecne są ślady historii miejsca pamięci takie jak: fragment obozowej kanalizacji, ściana piekarni i ścieżka wykonana z fragmentów żydowskich nagrobków pochodzących z cmentarzy, na których założony był obóz.

Wystawa jest dostępna przez całą dobę, a korzystanie z niej jest bezpłatne.
Wystawa „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”

Część plenerowa

Kuratorzy: Monika Bednarek, Kamil Karski, Marta Śmietana
Scenariusz: Muzeum Krakowa; zespół scenariuszowy w składzie: Monika Bednarek, Marta Śmietana, Kamil Karski, Katarzyna Kocik, Ryszard Kotarba, Beata Łabno, Tomasz Owoc, Karolina Ożóg, Roma Sendyka, współpraca: Robert Kulig
Scenariusz wykonawczy: Monika Bednarek, Marta Śmietana, Kamil Karski
Nadzór i współpraca: Komisja Rabiniczna do spraw Cmentarzy przy Naczelnym Rabinie Polski, dr inż. Sebastian Różycki
Projekt plastyczny i system informacji wizualnej: Koza Nostra Studio Sp. z o.o., Leniva Studio
Projekt druków towarzyszących: Paweł Krzywda, Jan Mońka, Jarosław Bereta
Redakcja i korekta: Anna Kandzior-Zug
Tłumaczenia: Zespół Tłumaczy Przysięgłych Sigillum Sp. z o.o., konsultacje: Orit Margaliot, Jerzy Giebułtowski
Projekt budowlany i wykonawczy: GPP Grupa Projektowa sp. z o.o.
Generalny wykonawca: Re-Bau sp. z o. o.
Koordynacja projektu/procesu inwestycyjnego: Ewa Piasecka (Muzeum KL Plaszow), współpraca: Dariusz Pasek (Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie)
Nadzór inwestorski: GRI – Generalny Realizator Procesu Inwestycyjnego Sp. z o. o.
Program edukacyjny: Anita Faber, Justyna Sagan-Morawska
Promocja i komunikacja: Ludmiła Maruszewska, Paulina Nortowska, Jacek Stawiski
Nadzór finansowy: Anna Janecka
Druk i montaż: Mediamix Sp. zo.o., Omnigraf Sp. z o.o.

Oprowadzania z przewodnikiem

Muzeum KL Plaszow organizuje oprowadzania po terenie miejsca pamięci w językach polskim i angielskim.

W celu zapoznania się z bieżącą ofertą Muzeum zapraszamy do działu Wydarzenia.

Istnieje również możliwość rezerwacji usługi przewodnickiej dla osób indywidualnych lub grup. W celu rezerwacji przewodnika i uzyskania szczegółowych informacji o przebiegu zajęć prosimy o kontakt mailowy: edukacja@plaszow.org.