Spacer Fragment archiwalnego planu baraku

Architektura nieoczywista

Data: 25 września 2022 (niedziela), godz. 11:00 Miejsce: Szary Dom, ul. Jerozolimska 3 Cena: wydarzenie bezpłatne Zapisy: niewymagane
Opis Analiza architektury to jeden ze sposobów opisu przestrzeni obozów koncentracyjnych. Budowa tego typu założeń była każdorazowo logistycznym wyzwaniem. W pracach przy powstawaniu obozu pracy i koncentracyjnego Plaszow uczestniczyły prywatne, polskie i niemieckie firmy, ale obóz wznosili przede wszystkim więźniowie żydowscy skupieni w grupie Barackenbau, która liczyła jednorazowo nawet 7 tysięcy osób.

Podczas spaceru uczestnicy poznają historię KL Plaszow przez pryzmat architektonicznego założenia, jakim był obóz. Dzięki archiwalnym planom i fotografiom zwiedzający zyskają wiedzę o tym, jakie były warunki życia więźniów i obraz tego, jak przestrzeń obozu oddziaływała na osoby w nim osadzone.

O Podgórskich Dniach Otwartych Drzwi

Tradycyjnie w ostatni weekend września organizowane są Podgórskie Dni Otwartych Drzwi (PDOD). Pierwsza edycja PDOD odbyła się w 2002 roku. Celem wydarzenia jest udostępnienie zwiedzającym zróżnicowanych obiektów na terenie Podgórza. Każdy z uczestników Podgórskich Dni Otwartych Drzwi może odwiedzić miejsca, które nie są na co dzień udostępniane, a także wziąć udział w specjalnych, przygotowanych na potrzeby wydarzenia spacerach. PDOD jest szansą na poznanie i odkrywanie ciekawych miejsc i zabytków dzielnicy zarówno dla Podgórzan, jak i mieszkańców całego Krakowa oraz przyjezdnych.

Jeżeli masz dodatkowe pytania

  • Gdzie rozpoczyna i kończy się spacer?
    Spacer rozpoczyna się i kończy pod tablicą ze zdjęciem lotniczym KL Plaszow z 1944 roku, oznaczoną numerem 5. Tablica znajduje się przy budynku historycznym - Szarym Domu (Google Maps) przy ulicy Jerozolimskiej 3.
  • Jak długo potrwa spotkanie?
    Przewidywany czas spaceru to około dwie godziny.
  • Czy muszę się wcześniej przygotować do spaceru?
    Podczas spotkania grupa będzie przemieszczać się po zróżnicowanym terenie, głównie utwardzonymi ścieżkami i drogami asfaltowymi. Prosimy o ubranie się stosownie do prognozy pogody, a w słoneczne i ciepłe dni o posiadanie nakrycia głowy, wygodnego obuwia i zabranie wody. W przypadku prognozowanych opadów deszczu należy ze sobą wziąć parasol lub peleryny przeciwdeszczowe. 

    Miejsce pamięci jest otwartym terenem zielonym, osoby cierpiące na alergie powinny się odpowiednio przygotować. 

    W czasie spaceru będziemy się poruszać po przestrzeni cmentarzy żydowskich, zgodnie z tradycją mężczyźni powinny mieć nakrycie głowy.
  • Gdzie mogę dowiedzieć się czegoś więcej o KL Plaszow przed spotkaniem?
    Zachęcamy do zapoznania się z informacjami i publikacjami na stronie internetowej. W sekcji Edukacja w menu głównym znajdują się m.in. materiały edukacyjne.
    W sekcji Muzeum -> Wydawnictwa znajdują się publikacje przygotowane przez Muzeum, w tym te w wolnym dostępie możliwe do pobrania.
  • Jak dojechać i opuścić miejsce pamięci?
    Na miejsce spotkania najłatwiej dostać się pieszo z Podgórza lub komunikacją miejską - przystanek Cmentarz Podgórski lub Dworcowa; linie tramwajowe: 11, 13, 24, 73, 74.
  • Potrzebuję więcej informacji, gdzie mogę je otrzymać?
    Jeżeli nadal potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień, możesz do nas napisać na adres: edukacja@plaszow.org
ZOBACZ RÓWNIEŻ