Spacer

„Konwój wyruszył [...] do Prokocimia”

Data: 30 maja (wtorek), godz. 17:00 Miejsce: przed bramą Starego Cmentarza Podgórskiego vis-a-vis Muzeum Podgórza (skrzyżowanie ulic Limanowskiego, Wielickiej, Powstańców Śląskich) Cena: wydarzenie bezpłatne
Opis Pod koniec maja 1942 roku w getcie krakowskim ogłoszono przymusową rejestrację, zaś w kolejnych dniach (2, 4 i 8 czerwca), policja niemiecka i SS, razem z oddziałami Sonderdienstu, policji granatowej, Baudienstu i Żydowskiej Służby Porządkowej przeprowadziły masowe deportacje Żydów. Akcja objęła około 7 tysięcy osób, które następnie zostały zamordowane w komorach gazowych obozu zagłady w Bełżcu.
zapisz się
Muzeum KL Plaszow i Apteka pod Orłem zapraszają na spacer upamiętniający 81. rocznicę deportacji do obozu zagłady w Bełżcu. Uczestnicy przemierzą trasę, jaką w 1942 roku krakowscy Żydzi, kierowani z getta przez bramę przy ulicy Limanowskiego, przeszli pieszo na rampę zlokalizowaną przy stacji kolejowej w Prokocimiu, skąd odbywały się wysiedlenia. Spacer będzie okazją do poznania najważniejszych miejsc związanych z wojennym krajobrazem Krakowa i Prokocimia.

Autorem i przewodnikiem spaceru jest Pan Andrzej Chytkowski, zabiegający o upamiętnienie akcji deportacyjnych, które objęły krakowską społeczność żydowską. Wydarzenie współprowadzą pracownicy Muzeum KL Plaszow i Apteki pod Orłem.

Fot.: źródło MHK