Spacer Zdjęcie współczesne. Widok na teren poobozowy - zieloną łąkę w miejscu placu apelowego.

„Pieśń za drutami”

Data: 21 lipca 2022 r. (czwartek), godz. 17:30 Miejsce: Szary Dom, ul. Jerozolimska 3 Cena: 15 zł Zapisy: mailowe: edukacja@plaszow.org
Opis Poezja obozowa tworzona przez więźniów KL Plaszow to główny temat spaceru. Uczestnicy podczas przejścia pomiędzy najważniejszymi punktami historycznymi miejsca pamięci zostaną zaznajomieni z utworami literackimi tworzonymi przez więźniów lub fragmentami poezji odnoszącymi się do II wojny światowej postrzeganej z perspektywy poetyckiej. Dzięki temu uczestnicy wydarzenia zyskają szerszy kontekst działalności poetyckiej odnoszącej się wojny i współczesnych konfliktów zbrojnych.

Jeżeli masz dodatkowe pytania

 • Gdzie rozpoczyna i kończy się spacer?
  Spacer rozpoczyna się pod tablicą ze zdjęciem lotniczym KL Plaszow z 1944 roku, oznaczonym numerem 5. Tablica znajduje się przy budynku historycznym - Szarym Domu (Google Maps) przy ulicy Jerozolimskiej 3.
  Zakończenie spaceru jest planowane pod Pomnik Ofiar Faszyzmu (Google Maps) przy ulicy Kamieńskiego.
 • Jak długo potrwa spotkanie?
  Przewidywany czas spaceru to około dwie godziny.
 • Jak dojechać i opuścić miejsce pamięci?

  Na miejsce spotkania najłatwiej dostać się pieszo z Podgórza lub komunikacją miejską - przystanek Cmentarz Podgórski lub Dworcowa; linie tramwajowe: 11, 13, 24, 73, 74.
  Po zakończeniu spaceru najłatwiej udać się na przystanek autobusowy Kamieńskiego - linie autobusowe nr:  144, 165, 169, 173, 174, 179, 301, 304, 469, 904, lub powrócić na miejsce rozpoczęcia spaceru. Przejście od Pomnika Ofiar Faszyzmu do Szarego Domu zajmuje około 20 minut.

 • Czy muszę się wcześniej przygotować do spaceru?
  Podczas spotkania grupa będzie przemieszczać się po zróżnicowanym terenie, głównie utwardzonymi ścieżkami i drogami asfaltowymi. Prosimy o ubranie się stosownie do prognozy pogody, a w słoneczne i ciepłe dni o posiadanie nakrycia głowy, wygodnego obuwia i zabranie wody. W przypadku prognozowanych opadów deszczu należy ze sobą wziąć parasol lub peleryny przeciwdeszczowe. 

  Miejsce pamięci jest otwartym terenem zielonym, osoby cierpiące na alergie powinny się odpowiednio przygotować. 

  W czasie spaceru będziemy się poruszać po przestrzeni cmentarzy żydowskich, zgodnie z tradycją mężczyźni powinny mieć nakrycie głowy.
 • Gdzie mogę dowiedzieć się czegoś więcej o KL Plaszow przed spotkaniem?
  Zachęcamy do zapoznania się z informacjami i publikacjami na stronie internetowej. W sekcji Edukacja w menu głównym znajdują się m.in. materiały edukacyjne.
  W sekcji Muzeum -> Wydawnictwa znajdują się publikacje przygotowane przez Muzeum, w tym te w wolnym dostępie możliwe do pobrania.
 • Potrzebuję więcej informacji, gdzie mogę je otrzymać?
  Jeżeli nadal potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień, możesz do nas napisać na adres: edukacja@plaszow.org.
ZOBACZ RÓWNIEŻ