Zakończenie robót budowlanych w Szarym Domu

Data publikacji:

20.12.2022
Opis: Zakończyły się roboty budowlane prowadzone przy fundamentach w Szarym Domu, historycznym budynku znajdującym się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Plaszow. Roboty były związane z wykonaniem hydroizolacji pionowej oraz poziomej. W ich wyniku  wydatnie zmniejszono poziom wilgoci w piwnicach budynku. Wszystkie roboty prowadzone były pod nadzorem budowlanym, konserwatorskim oraz archeologicznym.
Muzeum KL Plaszow pragnie podziękować za rzetelną pracę firmie Midpol-Investment A. Ghiuri i całemu zespołowi, zaangażowanemu w remont.  

Ponadto w 2022 r. wyremontowano również dach oraz rynnę, co pozwoliło zabezpieczyć budynek przed niszczącym działaniem wody.

Na początku 2023 r. Muzeum planuje ogłosić przetarg na roboty budowlane związane z adaptacją Szarego Domu na cele muzealne. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na 2025 r.

Szary Dom pełnił funkcję budynku administracyjnego cmentarza Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie i siedziby Bractwa Przedpogrzebowego Chewra Kadisza. W czasie funkcjonowania KL Plaszow znajdowały się w nim biura zarządu obozu, a w jego piwnicach umieszczono areszt. Po wojnie, w budynku urządzono mieszkania komunalne i prywatne. Po niezbędnym remoncie i dostosowaniu budynku do potrzeb muzealnych, na parterze i w piwnicach powstanie wystawa stała, a na piętrze będą znajdować się pomieszczenia edukacyjne, ogólnodostępna mediateka i miejsce kontemplacji.

Scenariusz wystawy w Szarym Domu zakłada, że będzie to miejsce, w którym głos oddany zostanie przede wszystkim świadkom. Poprzez ich wypowiedzi na temat doświadczeń życia w obozie, odwiedzający zapoznają się z emocjonalną, osobistą stroną historii obozu płaszowskiego.