Edukacja

Zdjęcie wszpółczesne, kolorowe. Na zdjęciu widok Pomnika Ofiar Faszyzmu.
Pracownicy Muzeum KL Plaszow prowadzą działalność edukacyjną obejmującą: otwarte spotkania tematyczne (zobacz sekcję Wydarzenia), wizyty w miejscu pamięci z przewodnikiem dla grup zorganizowanych, zajęcia zdalne dla uczniów oraz projekty wolontariackie i edukacyjne.

Teren dawnego KL Plaszow można zwiedzać samodzielnie, z własnym przewodnikiem lub podczas spotkań organizowanych przez Muzeum. Muzeum KL Plaszow oferuje zwiedzanie z przewodnikiem w językach polskim i angielskim. W przypadku konieczności skorzystania z innej opcji językowej prosimy o wcześniejszy kontakt z Działem Edukacji (mail: edukacja@plaszow.org). Muzeum może pomóc w kontakcie z licencjonowanymi przewodnikami miejskimi posiadającymi również uprawnienia do oprowadzania po Trasie Pamięci.

Orientacyjny czas zwiedzania, w zależności od wybranego wariantu, wynosi od 2 do 3 godzin. W celu uzyskania szczegółowych informacji o przebiegu zajęć oraz możliwości rezerwacji terminów prosimy o kontakt na adres mailowy: edukacja@plaszow.org.

MENU

Wolontariat

Wolontariat

Programy wolontariackie Muzeum KL Plaszow powstały z zamiarem nawiązania współpracy z osobami chcącymi uczestniczyć w budowaniu świadomości i wiedzy o miejscu pamięci. Zachęcamy do wsparcia i włączenia się w różnorodne działania Muzeum, poczynając od pracy przy porządkowaniu i opracowywaniu źródeł historycznych po pomoc przy organizacji wydarzeń muzealnych. Zapraszamy wszystkich chcących zdobyć doświadczenie w pracy w Muzeum i przyczynić się do budowania wiedzy o miejscu pamięci.

Jeżeli masz pytania

  • Kim jest wolontariusz?
    Wolontariusz to osoba świadcząca nieodpłatną pracę na rzecz Muzeum. To oficjalna definicja, jednak wierzymy, że zaangażowanie wolontariuszy opiera się na dzieleniu się wiedzą i umiejętnościami oraz na wzajemnej współpracy i pomocy. Jeżeli interesuje Cię historia miejsca pamięci KL Plaszow i II wojny światowej, identyfikujesz się z misją Muzeum, jesteś obowiązkowy/-a i nie boisz się wyzwań, możesz zostać wolontariuszem.
  • Co może robić wolontariusz?
    W Muzeum KL Plaszow działamy w systemie projektów wolontariackich. Każdy projekt to określona grupa działań ukierunkowana na konkretny cel. Poniżej znajdziesz opisy poszczególnych projektów, w ramach których możesz pracować jako wolontariusz.
  • Co wolontariusz daje od siebie i co otrzymuje w zamian?
    Od wolontariuszy oczekujemy otwartości, rzetelności i sumienności. W zamian oferujemy zdobycie doświadczenia w pracy w instytucji kultury w początkowym etapie jej funkcjonowania – od procesu tworzenia wystawy po podejmowanie różnorodnych działań edukacyjnych i terenowych. Dzielimy się również swoją wiedzą i działamy wspólnie jak partnerzy. Z każdym wolontariuszem podpisujemy umowę wolontariacką, której wzór znajduje się poniżej opisu każdego z projektów. Po zakończeniu współpracy otrzymasz również zaświadczenie. Wierzymy, że zespołowa praca z trudną przeszłością ma sens i stanowi ważną część naszego rozumienia współczesności.
  • Czy wolontariat może być potraktowany jako praktyki studenckie?
    Tak, ale zawsze wymaga to szczegółowego sprawdzenia przez Ciebie na uczelni, na której studiujesz, czy taka forma praktyk jest akceptowana. Przed rozpoczęciem wolontariatu w Muzeum KL Plaszow otrzymasz umowę wolontariacką, której wzór znajduje się poniżej opisu każdego z projektów. Po zakończeniu wolontariatu otrzymasz również zaświadczenie potwierdzające Twoją działalność z charakterystyką podejmowanych działań i obowiązków.
  • Jak zostać wolontariuszem?
    Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji znajdziesz poniżej opisu każdego projektu. Tam znajdują się również opis procedury zgłoszeń oraz niezbędne dokumenty, z którymi powinieneś/powinnaś się zapoznać.

    Pierwszym krokiem jest uzupełnienie formularza aplikacji wolontariackiej.
    Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Tobą!

Projekty wolontariackie