SPACER Z PRZEWODNIKIEM Fotografia archiwalna z czasów okupacji niemieckiej. Na zdjęciu widać grupę więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu Plaszow, idących w stronę bramy głównej obozu. Przy szlabanie bramy dwaj strażnicy SS. Trzeci strażnik przy grupie więźniów.

Historia KL Plaszow

Czas trwania: 1,5-2 godz. Miejsce: Szary Dom, ul. Jerozolimska 3. Cena: 200 zł Zapisy: Zgłoszenia mailowo: edukacja@plaszow.org Opis: W 1942 r. na obrzeżach Krakowa utworzony został przez Niemców obóz pracy przymusowej dla krakowskich Żydów, przekształcony następnie w obóz koncentracyjny. Największą grupę więźniów stanowili krakowscy Żydzi przesiedleni tu z getta w marcu 1943 r. Do obozu trafiali też Żydzi z innych gett dystryktu Kraków w Generalnym Gubernatorstwie oraz Polacy podejrzani o działalność konspiracyjną, a także rodziny romskie. W sierpniu 1944 r. w obozie przetrzymywano kilka tysięcy Polaków ujętych podczas tzw. czarnej niedzieli. KL Plaszow był również miejscem egzekucji dokonywanych przez niemieckie formacje policyjne.

Likwidując obóz, Niemcy starali się zatrzeć jego ślady. Jednak do dzisiaj na terenie poobozowym można zobaczyć pozostałości cmentarzy, fragmenty infrastruktury obozowej, ślady niwelacji terenu, pomniki upamiętniające ofiary obozu.

Celem spaceru jest poznanie historii KL Plaszow oraz historycznej i współczesnej topografii tego miejsca pamięci.

Jeśli masz dodatkowe pytania...

 • Gdzie rozpoczyna i kończy się spacer?
  Spacer rozpoczyna się i kończy pod tablicą ze zdjęciem lotniczym KL Plaszow z 1944 roku, oznaczoną numerem 5. Tablica znajduje się przy budynku historycznym - Szarym Domu (Google Maps) przy ulicy Jerozolimskiej 3.
 • Jak długo potrwa spotkanie?
  Przewidywany czas spaceru to około dwie godziny.
 • Czy muszę się wcześniej przygotować do spaceru?
  Podczas spotkania grupa będzie przemieszczać się po zróżnicowanym terenie, głównie utwardzonymi ścieżkami i drogami asfaltowymi. Prosimy o ubranie się stosownie do prognozy pogody, a w słoneczne i ciepłe dni o posiadanie nakrycia głowy, wygodnego obuwia i zabranie wody. W przypadku prognozowanych opadów deszczu należy ze sobą wziąć parasol lub peleryny przeciwdeszczowe. 

  Miejsce pamięci jest otwartym terenem zielonym, osoby cierpiące na alergie powinny się odpowiednio przygotować. 

  W czasie spaceru będziemy się poruszać po przestrzeni cmentarzy żydowskich, zgodnie z tradycją mężczyźni powinny mieć nakrycie głowy.
 • Gdzie mogę dowiedzieć się czegoś więcej o KL Plaszow przed spotkaniem?
  Zachęcamy do zapoznania się z informacjami i publikacjami na stronie internetowej. W sekcji Edukacja w menu głównym znajdują się m.in. materiały edukacyjne.
  W sekcji Muzeum -> Wydawnictwa znajdują się publikacje przygotowane przez Muzeum, w tym te w wolnym dostępie możliwe do pobrania.
 • Jak dojechać i opuścić miejsce pamięci?
  Na miejsce spotkania najłatwiej dostać się pieszo z Podgórza lub komunikacją miejską - przystanek Cmentarz Podgórski lub Dworcowa; linie tramwajowe: 11, 13, 24, 73, 74.
 • Potrzebuję więcej informacji, gdzie mogę je otrzymać?
  Jeżeli nadal potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień, możesz do nas napisać na adres: edukacja@plaszow.org
Zobacz również: