Projekt zakończony Współczesna fotografia. Grupa młodych ludzi idzie po zielonej przestrzeni. W dali widać Pomnik Ofiar Faszyzmu w Krakowie na terenie byłego obozu.

Pamięć niezadeptana

Czas trwania: 30.10.2021-6.05.2022 Miejsce: KL Plaszow/Apteka Pod Orłem (oddział Muzeum Krakowa) Zapisy: rekrutacja zakończona Opis: „Pamięć niezadeptana” to projekt realizowany przez młodych w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności we współpracy ze Stowarzyszeniem Europe4Youth, Muzeum KL Plaszow oraz Muzeum Krakowa podczas tegorocznego wydarzenia „Pamiętaj z nami”.

Młodzi krakowianie zmierzyli się z tematem przestrzeni miejsca pamięci po byłym niemieckim nazistowskim obozie pracy przymusowej i obozie koncentracyjnym Plaszow przez medium, jakim jest fotografia. Dzięki wizycie na terenie poobozowym KL Plaszow z przewodnikiem, warsztatom dotyczącym wykonywania i obróbki zdjęć i ponownym spotkaniom w miejscu pamięci przedstawili współczesny teren KL Plaszow swoimi oczami.

Na wyborze fotografii prezentowanych na bramie Fabryki Emalia Oskara Schindlera zostały uchwycone kadry przedstawiające szerokie plany, ale także przenikające się detale przestrzeni KL Plaszow i krakowskiego Podgórza. Każde ze zdjęć może być postrzegane jako pojedyncze spojrzenie fotografa, razem zaś tworzą wielowątkową opowieść o trudnej historii i współczesności miejsca pamięci.

Współpraca: