Inne

Noc Muzeów // Historia KL Plaszow

Data: 17 maja 2024 r., g. 18.00 Miejsce: Szary Dom, ul. Jerozolimska Cena: Bezpłatnie
Opis UWAGA: BRAK MIEJSC. ZAPRASZAMY NA CZERWCOWE SPACERY!

Zapraszamy na wyjątkowe oprowadzanie edukacyjne po nowej wystawie plenerowej, zlokalizowanej na terenie byłego obozu koncentracyjnego Plaszow. Tematem będą losy terenu od XIX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem obecnego tam w latach 1942-1945 obozu koncentracyjnego Plaszow. To wyjątkowa okazja do odkrywania historii nie tylko samego miejsca, ale także ludzi, którzy przez nie przeszli.

W marcu 2024 roku Muzeum KL Plaszow w Krakowie zakończyło trwający od lata 2023 roku proces renowacji terenu dawnego obozu koncentracyjnego. Zrealizowany projekt zagospodarowania pozwala na nowe spojrzenie na miejsce pamięci w kontekście krajobrazu jako świadka Zagłady. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z nową ekspozycją, ale również do bezpośredniego dialogu z ekspertami, którzy na co dzień angażują się w badania i ochronę dziedzictwa kulturowego.

Wierzymy, że pobyt w miejscu pamięci – prawdziwym świadku historii – daje wyjątkową szansę na pogłębioną refleksję oraz pełniejsze zrozumienie przeszłości. Spacer nie będzie jedynie edukacyjnym doświadczeniem, ale szansą na uczczenie pamięci ofiar i dyskusję nad naszą wspólną odpowiedzialnością za przekazywanie historii kolejnym pokoleniom.

Ze względu na poruszaną tematykę zapraszamy osoby powyżej 14 roku życia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ