Inne

Odkrywanie warstw pamięci // Rozmowa wokół Muzeum KL Plaszow

Data: 21.01.2025 r., godz. 18:00 Miejsce: JCC Kraków, ul. Miodowa 24 Cena: Bezpłatnie Zapisy: zapisy@jcckrakow.org
Opis 80 lat temu na terenie Krakowa przez trzy lata funkcjonował niemiecki obóz koncentracyjny Plaszow. Przeszło przez niego ok. 35 tys. więźniów: Żydów, Polaków i osób innych narodowości, a 6 tysięcy ludzi straciło w nim życie. Muzeum KL Plaszow powstało, by chronić pamięć i szerzyć wiedzę o tym miejscu i jego ofiarach.

21 stycznia 2025 r. (wtorek, godz. 18:00) zapraszamy na ul. Miodową 24 do JCC Kraków na spotkanie z pracownikami Muzeum KL Plaszow. Będziemy rozmawiać o historii obozu Plaszow, jego ofiarach i wysiłkach w dążeniu do upamiętnienia ich losów.

Rok 2024 był z wielu względów dla Muzeum przełomowy. Po wielu latach przygotowań teren miejsca pamięci KL Plaszow został poddany zabiegom konserwatorskim, a historia jego ofiar jest przywracana pamięci.

W lipcu rozpoczęła się budowa Memoriału – głównego budynku Muzeum, który będzie mieścił m.in. wystawę stałą. Jesienią natomiast ukazały się dwa wydawnictwa: „Cmentarz żywych i umarłych. Historia KL Plaszow w świadectwach więźniów” (wyd. we współpracy z Ośrodkiem Karta) oraz „Studia nad Obszarami Historii i Pamięci. Rocznik Muzeum KL Plaszow”.

Na spotkaniu pracownicy Muzeum KL Plaszow - dr Kamil Karski (Główny Inwentaryzator) i Anita Faber (Adiunkt Muzealny) opowiedzą o działaniach Muzeum oraz planach na najbliższe lata.  Rozmowę poprowadzi Adam Musiał.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z JCC Kraków.
Konieczne zapisy: zapisy@jcckrakow.org

Fot.: K. Bednarczyk