On-line

Pamięć dotycząca Holokaustu i jej nowe konteksty. Rozmowa z Lili Haber

Data: 20.11.2024, godz. 18.00 Miejsce: online
Opis Muzeum KL Plaszow w Krakowie zaprasza na spotkanie online z Lili Haber, które odbędzie się w środę, 20 listopada o godzinie 18.00.

W jaki sposób bieżące wydarzenia w Polsce, w Izraelu i na świecie oddziałują na pamięć i postpamięć dotyczącą Holokaustu? W jaki sposób wyzwania współczesności wpływają na edukację dotyczącą Holokaustu? Czy sztuczna inteligencja spowoduje zmiany w tym zakresie? Na ten temat będziemy rozmawiać z Lili Haber, Przewodniczącą Związku Krakowian w Izraelu. Spotkanie odbędzie się na kanwie pierwszego numeru pisma „Studia nad Obszarami Historii i Pamięci. Rocznik Muzeum KL Plaszow”.Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Łukasz Tomasz Sroka.

Lili Haber

przedstawicielka drugiego pokolenia Ocalałych  z Holocaustu, urodzona w Krakowie, od 1950 na stałe zamieszkała w Izraelu, działaczka społeczno-kulturalna, zaangażowana w dialog polsko-żydowski i polsko-izraelski. Matce Lili Haber udało się przeżyć KL Plaszow, KL Auschwitz, KL Ravensbrück i KL Neustadt-Glewe; ojciec doczekał wyzwolenia, pracując w Fabryce Oskara Schindlera. Absolwentka Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. W latach 1981‒2000 wspólnie z mężem Jehudą prowadziła pionierską na rynku izraelskim i międzynarodowym firmę informatyczną MNS Systems. Od 2005 roku przewodnicząca Związku Krakowian w Izraelu, redaguje i wydaje hebrajskojęzyczny elektroniczny biuletyn informacyjny „Nowiny Krakowskie”, moderuje polsko-izraelskie grupy dyskusyjne w mediach społecznościowych. Członkini prezydium Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego (International Auschwitz Committee), od 2020 członkini organu nadzoru Fundacji Żydów Polskich.

prof. dr hab. Łukasz Tomasz Sroka

historyk, profesor nauk humanistycznych, infobroker. Od 2019 przewodniczący Rady Dyscypliny Historia Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Członek m.in. Komisji Historii i Kultury Żydów Polskiej Akademii Umiejętności, The Association for Israel Studies (London), Polskiego Towarzystwa Historycznego, Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Od 2022 roku przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Żydowskimi w Krakowie, działającego w ramach Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Specjalista ds. naukowych w Muzeum KL Plaszow. Na jego dorobek naukowy składają się m.in. książki: „Lili Haber. Drugie pokolenie po Holokauście w Izraelu. Narodziny nowego narodu", z przedmową Mariana Turskiego, Kraków-Budapeszt-Syrakuzy 2024; „Tel Awiw. Nowoczesne miasto starożytnego narodu", przedmowa Ron Chuldaj, burmistrz Tel Awiwu, „Polskie korzenie Izraela. Wprowadzenie do tematu. Wybór źródeł", Kraków-Budapeszt 2015 [wspólnie z Mateuszem Sroką, wyd. 2, zmienione i poszerzone: Kraków-Budapeszt-Syrakuzy 2021].