SPACER Z PRZEWODNIKIEM

Foto(topo)grafia KL Plaszow

Czas trwania: ok. 1,5 godz. Miejsce: Pomnik Ofiar Faszyzmu. Cena: 200 zł Zapisy: Zgłoszenia mailowo: edukacja@plaszow.org Opis: Zachowany obszar dawnego KL Plaszow jest obecnie terenem zielonym. Jego krajobraz skrywa jednak historię niemieckiego nazistowskiego obozu pracy przymusowej i koncentracyjnego, który istniał w latach 1942–1945. Kluczowym materiałem do poznania przeszłości miejsca są relacje świadków – byłych więźniów – oraz fotografie wykonane zarówno w czasie istnienia obozu, jak i w okresie powojennym.

Podczas spaceru połączonego z opowieścią o historii obejrzymy zdjęcia z czasów wojny. W trakcie spotkania opowiemy o przeszłości miejsca i losach kolekcji zdjęć archiwalnych.

Jeśli masz dodatkowe pytania...

 • Gdzie rozpoczyna i kończy się spacer?
  Spacer rozpoczyna się i kończy w tym samym miejscu - pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu przy ulicy Kamieńskiego.
 • Jak długo potrwa spotkanie?
  Przewidywany czas spaceru to około półtorej godziny.
 • Jak dojechać i opuścić miejsce pamięci?
  Na miejsce spotkania najlepiej dostać się komunikacją miejską - przystanek Kamieńskiego w pobliżu Pomnika Ofiar Faszyzmu: 144, 165, 169, 173, 174, 179, 301, 304, 469, 904.
 • Czy muszę się wcześniej przygotować do spaceru?
  Podczas spotkania grupa będzie przemieszczać się po zróżnicowanym terenie, głównie utwardzonymi ścieżkami i drogami asfaltowymi. Prosimy o ubranie się stosownie do prognozy pogody, a w słoneczne i ciepłe dni o posiadanie nakrycia głowy, wygodnego obuwia i zabranie wody. W przypadku prognozowanych opadów deszczu należy ze sobą wziąć parasol lub peleryny przeciwdeszczowe. 

  Miejsce pamięci jest otwartym terenem zielonym, osoby cierpiące na alergie powinny się odpowiednio przygotować. 

  W czasie spaceru będziemy się poruszać po przestrzeni cmentarzy żydowskich, zgodnie z tradycją mężczyźni powinny mieć nakrycie głowy.
 • Gdzie mogę dowiedzieć się czegoś więcej o KL Plaszow przed spotkaniem?
  Zachęcamy do zapoznania się z informacjami i publikacjami na stronie internetowej. W sekcji Edukacja w menu głównym znajdują się m.in. materiały edukacyjne.
  W sekcji Muzeum -> Wydawnictwa znajdują się publikacje przygotowane przez Muzeum, w tym te w wolnym dostępie możliwe do pobrania.
 • Potrzebuję więcej informacji, gdzie mogę je otrzymać?
  Jeżeli nadal potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień, możesz do nas napisać na adres: edukacja@plaszow.org
Zobacz również: