SPACER Z PRZEWODNIKIEM Fotografia archiwalna z czasów okupacji niemieckiej. Na zdjęciu widać grupę więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu Plaszow, idących w stronę bramy głównej obozu. Przy szlabanie bramy dwaj strażnicy SS. Trzeci strażnik przy grupie więźniów.

Historia KL Plaszow

Czas trwania: ok. 1,5–2 godz. Miejsce: Szary Dom, ul. Jerozolimska 3. Cena: 200 zł Zapisy: Zgłoszenia mailowo: edukacja@plaszow.org Opis: W 1942 r. na obrzeżach Krakowa utworzony został przez Niemców obóz pracy przymusowej, przekształcony następnie w obóz koncentracyjny. Największą grupę więźniów stanowili krakowscy Żydzi przesiedleni tu z getta w marcu 1943 r. Do obozu trafiali też Żydzi z innych gett Generalnego Gubernatorstwa, Polacy podejrzani o działalność konspiracyjną i rodziny romskie. W sierpniu 1944 r. w obozie przetrzymywano kilka tysięcy Polaków ujętych podczas tzw. czarnej niedzieli. KL Plaszow był również miejscem egzekucji dokonywanych przez Gestapo. 

Obecnie teren poobozowy nosi kilka czytelnych śladów przeszłości: pozostałości cmentarzy, fragmenty infrastruktury obozowej, ślady niwelacji terenu, a także kilka upamiętnień. Celem spaceru jest zaznajomienie się z historią KL Plaszow oraz historyczną i współczesną topografią Miejsca Pamięci.

Jeśli masz dodatkowe pytania...

  • Gdzie rozpoczyna i kończy się spacer?
    Spacer rozpoczyna się i kończy pod tablicą ze zdjęciem lotniczym KL Plaszow z 1944 roku, oznaczoną numerem 5. Tablica znajduje się przy budynku historycznym - Szarym Domu (Google Maps) przy ulicy Jerozolimskiej 3.
  • Jak długo potrwa spotkanie?
    Przewidywany czas spaceru to około dwie godziny.
  • Czy muszę się wcześniej przygotować do spaceru?
    Podczas spotkania grupa będzie przemieszczać się po zróżnicowanym terenie, głównie utwardzonymi ścieżkami i drogami asfaltowymi. Prosimy o ubranie się stosownie do prognozy pogody, a w słoneczne i ciepłe dni o posiadanie nakrycia głowy, wygodnego obuwia i zabranie wody. W przypadku prognozowanych opadów deszczu należy ze sobą wziąć parasol lub peleryny przeciwdeszczowe. 

    Miejsce pamięci jest otwartym terenem zielonym, osoby cierpiące na alergie powinny się odpowiednio przygotować. 

    W czasie spaceru będziemy się poruszać po przestrzeni cmentarzy żydowskich, zgodnie z tradycją mężczyźni powinny mieć nakrycie głowy.
  • Gdzie mogę dowiedzieć się czegoś więcej o KL Plaszow przed spotkaniem?
    Zachęcamy do zapoznania się z informacjami i publikacjami na stronie internetowej. W sekcji Edukacja w menu głównym znajdują się m.in. materiały edukacyjne.
    W sekcji Muzeum -> Wydawnictwa znajdują się publikacje przygotowane przez Muzeum, w tym te w wolnym dostępie możliwe do pobrania.
  • Jak dojechać i opuścić miejsce pamięci?
    Na miejsce spotkania najłatwiej dostać się pieszo z Podgórza lub komunikacją miejską - przystanek Cmentarz Podgórski lub Dworcowa; linie tramwajowe: 11, 13, 24, 73, 74.
  • Potrzebuję więcej informacji, gdzie mogę je otrzymać?
    Jeżeli nadal potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień, możesz do nas napisać na adres: edukacja@plaszow.org
Zobacz również: