Spacer
Data:
5 sierpnia (sobota), godz. 9.00
Miejsce:
ul. Jerozolimska 3, Szary Dom
Cena:
15 zł
Opis
W 1942 r. na obrzeżach Krakowa, Niemcy utworzyli obóz pracy przymusowej, przekształcony następnie w obóz koncentracyjny. Największą grupę więźniów stanowili krakowscy Żydzi, przesiedleni tu z getta w marcu 1943 r. Do obozu trafiali też Żydzi z innych gett Generalnego Gubernatorstwa, Polacy podejrzani o działalność konspiracyjną i rodziny romskie. W sierpniu 1944 r. w obozie przetrzymywano kilka tysięcy Polaków, ujętych podczas tzw. czarnej niedzieli. Było to również miejsce egzekucji dokonywanych przez gestapo.
Obecnie teren poobozowy nosi kilka czytelnych śladów przeszłości: pozostałości cmentarzy, fragmenty infrastruktury obozowej, ślady niwelacji terenu, a także kilka upamiętnień. Celem spaceru jest poznanie historii obozu Plaszow, ale także historycznej i współczesnej topografii miejsca pamięci.
Koszt udziału w spacerze wynosi 15 zł od osoby. Zakupu biletu dokonać można przez stronę Muzeum.
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość odwołania wydarzenia w przypadku nagłego załamania pogody oraz jeśli nie zostanie przekroczony limit 4 zapisanych osób. O wszystkich zmianach uczestnicy zostaną poinformowani drogą mailową. Środki zostaną zwrócone na konto bankowe w terminie do 14 dni.
Czas trwania: około 2 godz.
Prowadzenie: Justyna Sagan-Morawska
Fot.: Katarzyna Bednarczyk