Inne

Koncert muzyki synagogalnej w wykonaniu Amnona Seeliga i Jakuba Stefka

Data: 17.03.2024 Miejsce: Żydowskie Muzeum Galicja, ul.Dajwór 18 Zapisy: Wstęp jest bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc.
Opis W związku z otwarciem nowej wystawy plenerowej „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez” Muzeum KL Plaszow zaprasza na koncert muzyki synagogalnej w wykonaniu kantora Amnona Seeliga i organisty Jakuba Stefka.

Jednym z najistotniejszych elementów kultury żydowskiej – zarówno codziennej, jak i rytualnej – jest śpiew. W żydowskim Krakowie śpiew był obecny, o śpiewie pamiętano, był nośnikiem tożsamości, tradycji i nadziei.

Podczas koncertu usłyszymy utwory różnych nurtów tradycji żydowskiej, których wspólnym mianownikiem jest zakorzenienie w judaizmie. Synagogalne pieśni o starożytnym rodowodzie, widowiskowe utwory z XIX wieku oraz współczesne kompozycje odmalują barwny obraz żydowskiej muzycznej historii Krakowa.
Koncert odbędzie się w niedzielę 17 marca o 18.00 w Żydowskim Muzeum Galicja, które jest partnerem wydarzenia. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja. Liczba miejsc ograniczona.

O artystach

Kantor Amnon Seelig studiował śpiew w Jerozolimie i Karlsruhe. W 2015 roku ukończył kurs kantorski w Abraham Geiger Kolleg w Berlinie. Pełnił funkcję kantora w synagogach m.in. w Berlinie, Monachium, Augsburgu, Warszawie, Brukseli, a obecnie związany jest z Gminą Żydowską w Manheim. Występuje również na wielu festiwalach muzycznych w Europie i Izraelu.

Jakub Stefek jest doktorem sztuki i ekonomii, wykładowcą Akademii Sztuki w Szczecinie.  Współpracuje z Gminą Żydowską w Berlinie jako organista w Synagodze Pestalozzistrasse. Koncertuje w Polsce, Niemczech i Izraelu. W ostatnim roku m.in. nagrał solową płytę „The Echo of the Temple” zawierającą prawykonania sześciu utworów polskich kompozytorów inspirowanych tradycją żydowską. Jego praca doktorska i artykuły są pionierskimi opracowaniami dotyczącymi muzyki organowej w tradycji żydowskiej.

Partner wydarzenia

ZOBACZ RÓWNIEŻ