Spacer

Pamiętniki z KL Plaszow

Data: 24.09.2023, g. 9.00 Miejsce: Szary Dom, ul. Jerozolimska 3
Opis "Moje wrażenia z Płaszowa są już dziś słabe i zamazane na skutek dalszych okropnych przeżyć, ale postaram się przypomnieć sobie."

Słowa te zapisała 26 grudnia 1944 r. Ada Abrahamer w swoim pamiętniku. Dziennik przemycony z fabryki Schindelra na Zabłociu towarzyszył jej w KL Plaszow, KL Auschwitz i Lichtenwerden. Młoda kobieta zapisywała w nim swoje przemyślenia, troski i obserwacje. Pamiętnik pozostał jej własnością aż do momentu, kiedy zdecydowała się go przekazać Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

Inny los spotkał dziennik Romana Abrahama Bosaka. Spisywany przez 17 miesięcy, krótki, zdawkowy, oszczędny dokument o niemal kronikarskiej precyzji został zakopany pod jednym z baraków KL Plaszow przed deportacją autora do KL Mauthausen. Na 33 skrawkach papieru zapisał urywki dotyczące życia obozowego uchwycone podczas pobytu w KL Plaszow.

Roman Bosak zginął, ale ocalał jego bratanek Józef, który po wojnie powrócił na teren byłego KL Plaszow i wspólnie ze współpracownikiem, Janem Wątrobą wydobył zapiski wuja. Dziś dziennik jest przechowywany w Yad Vashem w Jerozolimie.

Oba źródła, dotąd nieopublikowane łączy niezwykła cecha. Zawierają informacje zapisywane przez autorów możliwe na bieżąco, nie są poddane redakcji i korektom edytora – stanowią dokument czasu, w którym powstały.

Podczas spaceru będziemy wspólnie śledzić i badać historię miejsca pamięci, analizując zapiski Ady Abrahamer i Romana Abrahama Bosaka, tak aby punktem odniesienia była dla nas osobista historia dwójki więźniów KL Plaszow.

Spacer "Pamiętniki z KL Plaszow" jest częścią XXII Podgórskich Dni Otwartych Drzwi, organizowanych przez Stowarzyszenie PODGÓRZE.PL. Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich, nie ma potrzeby zapisywania się.