Spacer Zdjęcie historyczne. Panorma KL Plaszow. Widoczne baraki, drogi, plac apelowy.

Historia KL Plaszow

Data: 25 września 2022 (niedziela), godz. 9:00 Miejsce: Szary Dom, ul. Jerozolimska 3 Cena: wydarzenie bezpłatne Zapisy: niewymagane
Opis W 1942 r. na obrzeżach Krakowa Niemcy utworzyli obóz pracy przymusowej dla krakowskich Żydów, przekształcony następnie w obóz koncentracyjny. Największą grupę więźniów stanowili Żydzi przesiedleni z getta krakowskiego w marcu 1943 r. Do obozu trafiali też Żydzi z innych gett w Generalnym Gubernatorstwie oraz Polacy podejrzani o działalność konspiracyjną, a także rodziny romskie. W sierpniu 1944 r. w obozie przetrzymywano kilka tysięcy Polaków ujętych podczas tzw. czarnej niedzieli. KL Plaszow był również miejscem egzekucji krakowskiego gestapo.

Likwidując obóz, Niemcy starali się zatrzeć jego dowody jego istnienia. Jednak do dzisiaj na terenie poobozowym można zobaczyć pozostałości cmentarzy, fragmenty infrastruktury obozowej oraz ślady niwelacji terenu. W miejscu pamięci znajdują się także pomniki upamiętniające ofiary obozu.

Celem spaceru jest przedstawienie historii KL Plaszow oraz historycznej i współczesnej topografii tego miejsca pamięci.

O Podgórskich Dniach Otwartych Drzwi

Tradycyjnie w ostatni weekend września organizowane są Podgórskie Dni Otwartych Drzwi (PDOD). Pierwsza edycja PDOD odbyła się w 2002 roku. Celem wydarzenia jest udostępnienie zwiedzającym zróżnicowanych obiektów na terenie Podgórza. Każdy z uczestników Podgórskich Dni Otwartych Drzwi może odwiedzić miejsca, które nie są na co dzień udostępniane, a także wziąć udział w specjalnych, przygotowanych na potrzeby wydarzenia spacerach. PDOD jest szansą na poznanie i odkrywanie ciekawych miejsc i zabytków dzielnicy zarówno dla Podgórzan, jak i mieszkańców całego Krakowa oraz przyjezdnych.

Jeżeli masz dodatkowe pytania

 • Gdzie rozpoczyna i kończy się spacer?
  Spacer rozpoczyna się i kończy pod tablicą ze zdjęciem lotniczym KL Plaszow z 1944 roku, oznaczoną numerem 5. Tablica znajduje się przy budynku historycznym - Szarym Domu (Google Maps) przy ulicy Jerozolimskiej 3.
 • Jak długo potrwa spotkanie?
  Przewidywany czas spaceru to około dwie godziny.
 • Czy muszę się wcześniej przygotować do spaceru?
  Podczas spotkania grupa będzie przemieszczać się po zróżnicowanym terenie, głównie utwardzonymi ścieżkami i drogami asfaltowymi. Prosimy o ubranie się stosownie do prognozy pogody, a w słoneczne i ciepłe dni o posiadanie nakrycia głowy, wygodnego obuwia i zabranie wody. W przypadku prognozowanych opadów deszczu należy ze sobą wziąć parasol lub peleryny przeciwdeszczowe. 

  Miejsce pamięci jest otwartym terenem zielonym, osoby cierpiące na alergie powinny się odpowiednio przygotować. 

  W czasie spaceru będziemy się poruszać po przestrzeni cmentarzy żydowskich, zgodnie z tradycją mężczyźni powinny mieć nakrycie głowy.
 • Gdzie mogę dowiedzieć się czegoś więcej o KL Plaszow przed spotkaniem?
  Zachęcamy do zapoznania się z informacjami i publikacjami na stronie internetowej. W sekcji Edukacja w menu głównym znajdują się m.in. materiały edukacyjne.
  W sekcji Muzeum -> Wydawnictwa znajdują się publikacje przygotowane przez Muzeum, w tym te w wolnym dostępie możliwe do pobrania.
 • Jak dojechać i opuścić miejsce pamięci?
  Na miejsce spotkania najłatwiej dostać się pieszo z Podgórza lub komunikacją miejską - przystanek Cmentarz Podgórski lub Dworcowa; linie tramwajowe: 11, 13, 24, 73, 74.
 • Potrzebuję więcej informacji, gdzie mogę je otrzymać?
  Jeżeli nadal potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień, możesz do nas napisać na adres: edukacja@plaszow.org
ZOBACZ RÓWNIEŻ