Spacer Duży wapienny pomnik przedstawiający pięć schematycznych postaci z wyrwą na wysokości piersi. Przed pomnikiem grupa ludzi.

Płaszowskie pomniki

Data: 28 lipca 2022 (czwartek), godz. 17:30 Miejsce: plac Braci Dudzińskich (dworzec Kraków Płaszów) Cena: 15 zł Zapisy: mailowe: edukacja@plaszow.org
Opis Na terenie KL Plaszow i w okolicach stacji kolejowej przy ulicy Dworcowej znajdują się liczne upamiętnienia, które związane są z czasem II wojny światowej i historią okupowanego Krakowa. Ich forma jest zróżnicowana, od prostych tablic i obelisków po ekspresyjne, monumentalne rzeźby, w tym znajdujący się na terenie KL Plaszow Pomnik Ofiar Faszyzmu. Podczas spaceru uczestnicy poznają okoliczności powstania upamiętnień oraz historie zdarzeń, które pomniki te przywołują, a także ich współczesną interpretację w zestawieniu z innymi sztukami plastycznymi.

Jeżeli masz dodatkowe pytania

 • Gdzie rozpoczyna i kończy się spacer?
  Spacer rozpoczyna się na placu Braci Dudzińskich przed wejściem do dworca Kraków-Płaszów. Budynek znajduje się na końcu ulicy Dworcowej.
  Zakończenie spaceru jest planowane pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu przy ulicy Kamieńskiego.
 • Jak długo potrwa spotkanie?
  Przewidywany czas spaceru to około dwie godziny.
 • Jak dojechać i opuścić miejsce pamięci?
  Na miejsce spotkania najłatwiej dostać się pieszo z Podgórza lub komunikacją miejską - przystanek Cmentarz Podgórski lub Dworcowa; linie tramwajowe: 11, 13, 24, 73, 74.
  Po zakończeniu spaceru najłatwiej udać się na przystanek autobusowy Kamieńskiego (linie autobusowe nr: 144, 165, 169, 173, 174, 179, 301, 304, 469, 904) lub powrócić na miejsce rozpoczęcia spaceru. Przejście od Pomnika Ofiar Faszyzmu do Szarego Domu zajmuje około 20 minut.
 • Czy muszę się wcześniej przygotować do spaceru?
  Podczas spotkania grupa będzie przemieszczać się po zróżnicowanym terenie, głównie utwardzonymi ścieżkami i drogami asfaltowymi. Prosimy o ubranie się stosownie do prognozy pogody, a w słoneczne i ciepłe dni o posiadanie nakrycia głowy, wygodnego obuwia i zabranie wody. W przypadku prognozowanych opadów deszczu należy ze sobą wziąć parasol lub peleryny przeciwdeszczowe. 

  Miejsce pamięci jest otwartym terenem zielonym, osoby cierpiące na alergie powinny się odpowiednio przygotować. 

  W czasie spaceru będziemy się poruszać po przestrzeni cmentarzy żydowskich, zgodnie z tradycją mężczyźni powinny mieć nakrycie głowy.
 • Gdzie mogę dowiedzieć się czegoś więcej o KL Plaszow przed spotkaniem?
  Zachęcamy do zapoznania się z informacjami i publikacjami na stronie internetowej. W sekcji Edukacja w menu głównym znajdują się m.in. materiały edukacyjne.
  W sekcji Muzeum -> Wydawnictwa znajdują się publikacje przygotowane przez Muzeum, w tym te w wolnym dostępie możliwe do pobrania.
 • Potrzebuję więcej informacji, gdzie mogę je otrzymać?
  Jeżeli nadal potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień, możesz do nas napisać na adres: edukacja@plaszow.org
ZOBACZ RÓWNIEŻ