Inne

Wydarzenia towarzyszące - otwarcie Muzeum KL Plaszow

Opis Muzeum KL Plaszow w Krakowie zaprasza na cykl wydarzeń towarzyszących nowej wystawie plenerowej „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”. Historię byłego obozu opowiadać będziemy poprzez losy ludzi nierozerwalnie związanych z tym miejscem. Świadectwa Ocalałych, tych, którzy przed II wojną współtworzyli społeczność Krakowa, są łącznikiem pomiędzy historią a współczesnością miejsca pamięci.

Zachęcamy do udziału w spacerach edukacyjnych, spotkaniach online i wydarzeniach kulturalnych, które będą koncentrować się zarówno na bardziej i mniej znanych wątkach z historii KL Plaszow, jak i współczesnych wyzwaniach związanych z opieką nad miejscem pamięci. Mamy nadzieję, że proponowany cykl przybliży Uczestniczkom i Uczestnikom nie tylko historię KL Plaszow, ale przede wszystkim pozwoli w pełni zrozumieć znaczenie słów „KL Plaszow to historia Krakowa”.

➤ Mapowanie miejsca pamięci | spotkanie online

To spotkanie jest już za nami. Transmisję można obejrzeć na Facebooku MKLP.

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu oraz zbliżającego się otwarcia nowej wystawy plenerowej Muzeum KL Plaszow, zapraszamy na spotkanie online z Kamilem Karskim – archeologiem i pracownikiem Muzeum KL Plaszow. Spotkanie poprowadzi Paweł Chudzio.

➤ KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez | spotkanie online

To spotkanie jest już za nami. Transmisję można obejrzeć na Facebooku MKLP.

W środę, 21 lutego o 18.00 zapraszamy na spotkanie online z dyrektorką Muzeum KL Plaszow Moniką Bednarek i kierowniczką Działu Muzealnego Martą Śmietaną wokół nowej wystawy plenerowej "KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez".

➤ KL Plaszow to historia Krakowa | oprowadzanie sąsiedzkie

W niedzielę, 3 marca o 10.00 zapraszamy mieszkańców dzielnicy XIII Podgórze i dzielnic sąsiadujących z terenem po byłym KL Plaszow na oprowadzanie po terenie byłego obozu koncentracyjnego Plaszow szlakiem nowych elementów.

Zapisy i więcej informacji TUTAJ.

➤ Premiera filmu „Historia Zagłady w przedmiotach”

We wtorek, 12 marca o 18.00  zapraszamy do sali kinowej Fabryki Emalia Oskara Schindlera na spotkanie wokół filmu "Historia Zagłady w przedmiotach", reż. Marek Zajac, 2023 r.

Produkcja Telewizji Polsat powstała przy merytorycznej współpracy z Muzeum KL Plaszow. Dwa odcinki cyklu poświęconego historii obozów zagłady i koncentracyjnych przedstawiają historię KL Plaszow.

Więcej informacji i zapisy TUTAJ.

➤ Otwarcie Muzeum KL Plaszow | wystawa plenerowa

W piątek, 15 marca o 11.00 zapraszamy pod Pomnik Ofiar Faszyzmu na uroczystość otwarcia nowej wystawy plenerowej „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”. Wydarzenie będzie powiązane z oprowadzaniem. 

Program wydarzenia TUTAJ.

➤ Oprowadzanie po wystawie plenerowej „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”

W sobotę, 16 marca o 10.00 zapraszamy krakowian na oprowadzanie po nowej wystawie plenerowej pn. „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez” zlokalizowanej na terenie poobozowym.

Wizyta w miejscu pamięci – prawdziwym świadku historii – jest wyjątkowym doświadczeniem zarówno edukacyjnym, jak i osobistym, kluczowym dla poznania przeszłości tego miejsca. Spacer będzie także okazją do uczczenia pamięci ofiar oraz refleksji nad naszą wspólną odpowiedzialnością za przekazywanie historii kolejnym pokoleniom.

Oprowadzanie jest bezpłatne, obowiązuje limit uczestników. Zapisy poprzez stronę MKLP. Link do zapisów już wkrótce.

➤ Koncert muzyki synagogalnej

W niedzielę, 17 marca 2024 r. o 18.00 Muzeum KL Plaszow zaprasza na uroczysty koncert muzyki synagogalnej w wykonaniu organisty Jakuba Stefka z udziałem kantora Amnona Seeliga.

Koncert odbędzie się w Żydowskim Muzeum Galicja (ul. Dajwór 18), które jest partnerem wydarzenia. 

Zapisy i więcej informacji TUTAJ.

17 kwietnia 2024 r. | Spotkanie ze Świadkiem historii – Bernard Offen

17 kwietnia zapraszamy do Pałacu Krzysztofory na spotkanie z reżyserem Bernardem Offenem, byłym więźniem KL Plaszow. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z jego twórczością, koncentrującą się wokół refleksji na temat traumy, przetrwania i humanizmu. W trakcie rozmowy Gość podzieli się z uczestnikami historią swojego życia, opowiadając nie tylko o wydarzeniach z czasów II wojny, ale także o swojej reżyserskiej pracy. 

Więcej informacji TUTAJ.

➤ Maj 2024 r. | oprowadzania po nowej wystawie plenerowej „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”

W maju zapraszamy na cotygodniowe bezpłatne oprowadzanie po nowej wystawie plenerowej „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”. Tematem będzie historia obozu pracy przymusowej i obozu koncentracyjnego ukazana poprzez historie Świadków, byłych więźniów KL Plaszow. Przewodnicy poruszą także takie tematy jak strategie oporu podejmowane przez więźniów czy odmienne perspektywy postrzegania rzeczywistości obozowej przez różne grupy społeczne. Narracja oparta na treściach zaprezentowanych na nowej wystawie, poszerzona o dodatkowy przekaz, pozwoli lepiej zrozumieć historię i szeroki kontekst miejsca pamięci.

W odpowiedzi na potrzeby naszych odbiorców spacery organizowane będą w dni robocze i weekendy.

Oprowadzania będą odbywać się w języku polskim, angielskim i ukraińskim.

Oprowadzania są bezpłatne, obowiązują zapisy poprzez stronę MKLP. Szczegóły wraz z linkami do zapisów pojawią się w kwietniu 2024 r.

➤ Czerwiec 2024 r. | spotkania wokół książki „Cmentarz żywych i umarłych”

Muzeum KL Plaszow wraz z Fundacją Ośrodka KARTA przygotowało publikację „Cmentarz żywych i umarłych”.

Wydawnictwo jest opowieścią o doświadczeniu obozowym prezentowanym z różnych perspektyw – zarówno więźniów, jak i rodzin ofiar oraz mieszkańców Krakowa. Do jej przygotowania zostały wykorzystane m.in. pamiętniki spisywanie w obozie, listy czy relacje składane po wojnie, a także zeznania byłych więźniów i świadków występujących m.in. podczas procesów załogi KL Plaszow. Kolaż relacji i słów Ocalałych tworzy spójną i chronologiczną opowieść o historii KL Plaszow, będącą zarówno historycznym, jak i emocjonalnym zapisem doświadczenia obozowego.

Jest to pierwsze tego typu wydawnictwo Muzeum KL Plaszow.

Premiera książki planowana jest na czerwiec 2024 r. Szczegóły dotyczące spotkań wkrótce.

Szczegóły dotyczące wydarzeń uzupełniane są na bieżąco. Zachęcamy do obserwowania strony internetowej i Facebooka Muzeum KL Plaszow.


Autor zdjęć: Michał Lichtański
Patroni
Partnerzy
Patroni medialni
ZOBACZ RÓWNIEŻ