SPACER Z PRZEWODNIKIEM
Czas trwania:
ok. 2 godz.
Miejsce:
zbiórka na placu Braci Dudzińskich (przed wejściem na dworzec Kraków-Płaszów)
Cena:
150 zł
Zapisy:
Zgłoszenia mailowo: edukacja@plaszow.org
Opis:
Na terenie byłego KL Plaszow i w okolicach stacji kolejowej przy ulicy Dworcowej znajdują się liczne upamiętnienia związane z czasem II wojny światowej i historią okupowanego Krakowa. Ich forma jest zróżnicowana: od prostych tablic i obelisków po ekspresyjne, monumentalne rzeźby. Podczas spaceru uczestnicy poznają okoliczności powstania tych upamiętnień oraz historie zdarzeń, które pomniki te przywołują.
- Gdzie rozpoczyna i kończy się spacer?
Spacer rozpoczyna się na placu Braci Dudzińskich przed wejściem do
dworca Kraków-Płaszów. Budynek znajduje się na końcu ulicy Dworcowej.
Zakończenie spaceru jest planowane pod
Pomnikiem Ofiar Faszyzmu przy ulicy Kamieńskiego.
- Jak długo potrwa spotkanie?
Przewidywany czas spaceru to około dwie godziny.
- Jak dojechać i opuścić miejsce pamięci?
Na miejsce spotkania najłatwiej dostać się pieszo z Podgórza lub komunikacją miejską - przystanek Cmentarz Podgórski lub Dworcowa; linie tramwajowe: 11, 13, 24, 73, 74.
Po zakończeniu spaceru najłatwiej udać się na przystanek autobusowy Kamieńskiego (linie autobusowe nr: 144, 165, 169, 173, 174, 179, 301, 304, 469, 904) lub powrócić na miejsce rozpoczęcia spaceru. Przejście od Pomnika Ofiar Faszyzmu do Szarego Domu zajmuje około 20 minut.
- Czy muszę się wcześniej przygotować do spaceru?
Podczas spotkania grupa będzie przemieszczać się po zróżnicowanym terenie, głównie utwardzonymi ścieżkami i drogami asfaltowymi. Prosimy o ubranie się stosownie do prognozy pogody, a w słoneczne i ciepłe dni o posiadanie nakrycia głowy, wygodnego obuwia i zabranie wody. W przypadku prognozowanych opadów deszczu należy ze sobą wziąć parasol lub peleryny przeciwdeszczowe.
Miejsce pamięci jest otwartym terenem zielonym, osoby cierpiące na alergie powinny się odpowiednio przygotować.
W czasie spaceru będziemy się poruszać po przestrzeni cmentarzy żydowskich, zgodnie z tradycją mężczyźni powinny mieć nakrycie głowy.
- Gdzie mogę dowiedzieć się czegoś więcej o KL Plaszow przed spotkaniem?
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami i publikacjami na stronie internetowej. W sekcji Edukacja w menu głównym znajdują się m.in. materiały edukacyjne.
W sekcji Muzeum -> Wydawnictwa znajdują się publikacje przygotowane przez Muzeum, w tym te w wolnym dostępie możliwe do pobrania.
- Potrzebuję więcej informacji, gdzie mogę je otrzymać?
Jeżeli nadal potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień, możesz do nas napisać na adres:
edukacja@plaszow.org