WERSJA ROZSZERZONA Współczesna fotografia. Grupa ludzi stojąca pod dużym pomnikiem przedstawiających więźniów obozu.

Miejsce pamięci KL Plaszow

Czas trwania: ok. 3 godz. Miejsce: Szary Dom, ul. Jerozolimska 3 Cena: 300 zł Zapisy: Zgłoszenia mailowo: edukacja@plaszow.org Opis: Historia i współczesność miejsca pamięci KL Plaszow przenikają się wzajemnie. Ich pełne zrozumienie wymaga czasu i wysiłku. Podczas spaceru uczestnicy oprócz wiedzy historycznej dotyczącej samego obozu zyskają również informacje o przeszłości cmentarzy żydowskich, które funkcjonowały w tym miejscu przed 1942 r., a także o powojennych wysiłkach zmierzających do upamiętnienia losów więźniów i utrwalenia pamięci o KL Plaszow.

Ważną częścią spotkania jest również prezentacja najnowszych badań historycznych, archeologicznych oraz interpretacji pomnikowych upamiętnień wraz z ich kontekstem.

Jeśli masz dodatkowe pytania...

 • Gdzie rozpoczyna i kończy się spacer?
  Spacer rozpoczyna się i kończy pod tablicą ze zdjęciem lotniczym KL Plaszow z 1944 roku, oznaczoną numerem 5. Tablica znajduje się przy budynku historycznym - Szarym Domu (Google Maps) przy ulicy Jerozolimskiej 3.
 • Jak długo potrwa spotkanie?
  Przewidywany czas spaceru to około trzy godziny.
 • Czy muszę się wcześniej przygotować do spaceru?
  Podczas spotkania grupa będzie przemieszczać się po zróżnicowanym terenie, głównie utwardzonymi ścieżkami i drogami asfaltowymi. Prosimy o ubranie się stosownie do prognozy pogody, a w słoneczne i ciepłe dni o posiadanie nakrycia głowy, wygodnego obuwia i zabranie wody. W przypadku prognozowanych opadów deszczu należy ze sobą wziąć parasol lub peleryny przeciwdeszczowe. 

  Miejsce pamięci jest otwartym terenem zielonym, osoby cierpiące na alergie powinny się odpowiednio przygotować. 

  W czasie spaceru będziemy się poruszać po przestrzeni cmentarzy żydowskich, zgodnie z tradycją mężczyźni powinny mieć nakrycie głowy.
 • Gdzie mogę dowiedzieć się czegoś więcej o KL Plaszow przed spotkaniem?
  Zachęcamy do zapoznania się z informacjami i publikacjami na stronie internetowej. W sekcji Edukacja w menu głównym znajdują się m.in. materiały edukacyjne.
  W sekcji Muzeum -> Wydawnictwa znajdują się publikacje przygotowane przez Muzeum, w tym te w wolnym dostępie możliwe do pobrania.
 • Jak dojechać i opuścić miejsce pamięci?
  Na miejsce spotkania najłatwiej dostać się pieszo z Podgórza lub komunikacją miejską - przystanek Cmentarz Podgórski lub Dworcowa; linie tramwajowe: 11, 13, 24, 73, 74.
 • Potrzebuję więcej informacji, gdzie mogę je otrzymać?
  Jeżeli nadal potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień, możesz do nas napisać na adres: edukacja@plaszow.org
Zobacz również: