O muzeum

Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942−1945) (w organizacji) rozpoczęło działalność 1 stycznia 2021 r. na podstawie uchwały Rady Miasta Krakowa. Jako jednostka w organizacji jest zarządzane przez Muzeum Krakowa.

Muzeum KL Plaszow powstało, by objąć opieką teren po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Plaszow, funkcjonującym w latach 1942–1945. Ocenia się, że przeszło przez niego ok. 35 tys. więźniów: Żydów, Polaków i osób innych narodowości. W obozie zostało zamordowanych 5–6 tys. ludzi.

Zadaniem Muzeum KL Plaszow jest praca badawcza i edukacyjna na rzecz pamięci o historii KL Plaszow i o jego ofiarach. Pod opieką instytucji znajduje się teren poobozowy, wpisany do rejestru zabytków, oraz historyczny budynek – Szary Dom. W bezpośrednim sąsiedztwie terenu poobozowego powstanie budynek Memoriału. Zarówno w Szarym Domu, jak i w Memoriale znajdzie się wystawa stała o obozie.

Otwarcie wystaw stałych Muzeum KL Plaszow dla zwiedzających planowane jest na koniec 2025 r.
Zdjęcie wszpółczesne, kolorowe, wykonane z drona. Na zdjęciu widok zachowanego historycznego budynku Szarego Domu.

MENU

Struktura muzeum

Struktura muzeum

Działalnością Muzeum kieruje Zarządca, tj. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa z siedzibą w Krakowie, Rynek Główny 35, a czynności zarządu w imieniu Zarządcy wykonuje Reprezentant Zarządcy.

Reprezentant Zarządcy

Monika Bednarek

tel. 12 257 10 17, wew. 108

m.bednarek@plaszow.org

Sekretariat

Joanna Wojtan

Specjalista ds. administracyjno-biurowych

tel. 12 307 02 53

sekretariat@plaszow.org

j.wojtan@plaszow.org

Księgowość i kadry

Anna Janecka

Główny księgowy

tel. 12 307 02 53

a.janecka@plaszow.org

Dział Muzealny

Marta Śmietana

Kierownik

tel. 12 307 02 53

m.smietana@plaszow.org

Kamil Karski

Główny inwentaryzator

tel. 12 307 02 53

k.karski@plaszow.org

Archiwum

Materiały i zasób archiwalny, poszukiwania, kwerendy, informacja naukowa

archiwum@plaszow.org

Promocja i komunikacja

Jacek Stawiski

Specjalista ds. komunikacji

tel. 12 307 02 53

j.stawiski@plaszow.org

Paulina Nortowska

Specjalista ds. promocji

tel. 12 307 02 53

p.nortowska@plaszow.org

Edukacja

Anita Szkarłat

Asystent muzealny

tel. 12 307 02 53

a.szkarlat@plaszow.org

Justyna Morawska

Asystent muzealny

tel. 12 307 02 53

j.morawska@plaszow.org

Informacja ogólna

edukacja@plaszow.org

Dział Inwestycji i Administracji

Ewa Piasecka

Kierownik

tel. 12 307 02 53

e.piasecka@plaszow.org

Grzegorz Woźniak

Informatyk-administrator sieci

g.wozniak@plaszow.org

Inspektor Danych Osobowych

ido@plaszow.org

Administrator wyznaczył inspektora ochrony danych, z którym można się
skontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania przez
Muzeum KL Plaszow Państwa danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z tym przetwarzaniem danych.