"Wiele różnych nadziei i marzeń pielęgnowali skazani na śmierć w hitlerowskich obozach zagłady. Najważniejszym, ostaniem marzeniem u kresu życia […], było to, że my, a przynajmniej niektórzy z nas, przeżyjemy i będziemy mogli opowiedzieć światu o tej straszliwej prawdzie genocydu."
Nowa formuła szkolenia będzie koncentrowała się na przedstawieniu historii obozu poprzez losy poszczególnych więźniów. Materiały te, uzupełnione o archiwalne dokumenty, fotografie oraz wyniki najnowszych badań stanowią kluczowe źródła do poznania przeszłości i współczesności miejsca pamięci.
Dzisiaj są one także podstawą pracy kuratorów, edukatorów i przewodników, którzy dążą do przekazania wiedzy na temat historii miejsca i zbudowania w odbiorcach szerszej refleksji.
Szkolenie będzie koncentrować się na plenerowej części wystawy stałej
KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez udostępnionej odwiedzającym w marcu 2024 roku. Podczas szkolenia podzielimy się również informacjami na temat projektu upamiętnienia KL Plaszow.
Szkolenie składa się z dwóch części.
Pierwsza z nich obejmuje część wykładowo-konwersatoryjną, podczas której Uczestniczki i Uczestnicy szkolenia zyskają wiedzę merytoryczną na temat historii KL Plaszow. Wykłady odbędą się w Fabryce Emalia Oskara Schilndlera, 24 marca (poniedziałek) w godzinach 8:00 – 16:00.
Druga część obejmuje przygotowanie metodyczno-terenowe z elementami warsztatowymi, dotyczącymi narracji w miejscu pamięci. Zostanie ono zrealizowane w miejscu pamięci KL Plaszow, 28 marca (piątek) w godzinach 9:00 – 14:00.
Szkolenie jest zakończone dwuczęściowym egzaminem. Część teoretyczna (pisemna), odbędzie się 7 kwietnia 2025 w godzinach 8:00 – 9:30. Do egzaminu praktycznego przystąpić mogą wyłączone Osoby, które ukończyły egzamin pisemny z wynikiem pozytywnym (minimum 80% poprawnych odpowiedzi). Egzamin praktyczny jest zaplanowany na 11 kwietnia 2025 (piątek) w godzinach: 9:00 - 11:00 (grupa I) oraz 12:00 – 14:00 (grupa II).
Aplikacje do szkolenia przewodnickiego należy nadsyłać zgodnie z załączonym formularzem (2 pliki w formacie *docx) w formie skanu lub fotografii uzupełnionych i podpisanych dokumentów na adres mailowy przewodnicy@plaszow.org .
Płatności należy dokonać poprzez stronę internetową, przycisk: "KUP BILET".
Aplikacje i opłaty należy przesłać do 10 marca 2025 roku (poniedziałek).
Oryginały dokumentów należy przekazać prowadzącym szkolenie podczas pierwszego dnia (część wykładowa).
Podczas pierwszej części szkolenia, jego uczestnicy będą mogli nabyć najnowszą publikację Muzeum -
"Cmentarz żywych i umarłych. KL Plaszow w świadectwach więźniów" w cenie uwzględniającej rabat.
Uzyskanie pozytywnych wyników z egzaminów - pisemnego i praktycznego skutkuje otrzymaniem certyfikatu zakończenia szkolenia.
Szczegółowe informacje na temat organizowanego szkolenia: regulamin i harmonogram, wzór zgłoszenia (dwa dokumenty w *docx).